Warsztaty nosework

Czym jest NOSEWORK?

Nosework to dyscyplina kynologiczna oparta na pracy psów policyjnych szkolonych do wykrywania substancji niebezpiecznych i niedozwolonych. Polega na znajdowaniu i oznaczaniu próbek zapachowych umieszczonych w różnych miejscach i przedmiotach. Nosework to praca zespołowa psa i przewodnika, w której najważniejsza jest współpraca, wzajemne zaufanie i zrozumienie. Dyscyplina ta nie ma żadnych ograniczeń, ani rasa ani wiek psa, ani też jego sprawność fizyczna nie mają tu znaczenia. Dotyczy to również przewodnika 🙂 Nosework rozwija i udoskonala psi nos, wzmacnia pewność siebie psa i zdolność do podejmowania decyzji, poprawia koncentrację i pamięć. Jest to także świetne rozwiązanie dla psów z problemami behawioralnymi- redukuje stres, buduje więź i zaufanie miedzy psem a przewodnikiem. To doskonałe zajęcie gdy aura nie sprzyja długim spacerom a psa roznosi energia 🙂

 

Plan warsztatów:

Ustalenie kolejności
Rodzaje próbek zapachowych
• Podstawowe elementy nosework
• Dlaczego warto trenować nosework
• Przygotowanie i rodzaj próbek zapachowych używanych w Polsce
• Różne metody szkolenia –wprowadzenie psa do szukania konkretnego zapachu
• Umiejętne czytanie sygnałów wysyłanych przez psa
• Dodatkowe aspekty dotyczące pracy, zabawy z psim nosem.
• Omówienie ORT WoGa i zawodów organizowanych w Polsce

II część praktyczna:
– wprowadzenie zapachu
– praca nad oznaczeniem (rozwiązywanie problemów tj. łapanie próbki w zęby, drapanie łapą, brak wyraźnego oznaczenia oznaczenia
– praca nad timingiem
– przeszukiwanie terenu
– przeszukiwanie pomieszczenia
– nauka systematycznego przeszukania przedmiotów
– gry i zabawy noseworkowe – urozmaicenie treningów
Seminarium będzie prowadzone w formie warsztatów, z głównym nastawieniem na współpracę przewodnik- pies z indywidualnym podejściem do każdego zespołu. Każdy czynny uczestnik z psem będzie ćwiczył indywidualnie.

Seminarium skierowane jest głównie dla osób, zespołów  przewodnik – pies początkujących, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w noseworku oraz do osób, które znają już podstawy.

Psy uczestniczące w warsztatach muszą być:
• zaszczepione przeciwko wściekliźnie
• wolne od pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych
• powinny mieć na sobie wygodną obrożę lub szelki

Na warsztatach przewodnik psa odpowiedzialny jest za:
• ewentualne wyrządzone szkody w trakcie trwania warsztatów na mieniu lub osobach
• dobrostan psa na warsztatach (m.in. zapewnienie spokojnego odpoczynku, miejsca do odpoczynku, miski z wodą, spacerów, zabawek, gryzaków)
• zaopatrzenie się w dużą ilość smaków (małych suchych, półsuchych)
• zabezpieczenie swojego psa podczas indywidualnych wejść zespołów człowiek-pies, tak aby nie przeszkadzał ćwiczącym.

TERMIN: 14 – 15 maj 2022 r.

CENA :
Uczestnik z psem :
2 dni – 370 zł
Obserwator:
2 dni – 150 zł
1 dzień – 100 zł

W cenie słodki poczęstunek i zimne napoje.
Istnieje możliwość zamówienia obiadu odpłatnie i przywiezienie na miejsce. Bliższe informacje zamieścimy tydzień przed rozpoczęciem warsztatów.
ZAPISY przez formularz zgłoszeniowy kliknij TU

(https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdrKcSOpvhZRiicO6DFl3RAlXH7D2-MLoBaa5_gH5FM2SmhIA/viewform)

Ilość miejsc ograniczona!!
O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność wpłat.
Szkolenie odbędzie się pod warunkiem zebrania grupy szkoleniowej – w innym przypadku zaproponowany zostanie inny termin, a osoby już zgłoszone będą mieć pierwszeństwo w rezerwacji miejsc.

Po wypełnieniu formularza w ciągu 48 godz. wysłany zostanie e- mail zwrotny z informacjami dotyczącymi płatności. Warunkiem przyjęcia na listę uczestników jest wpłata BEZZWROTNEGO zadatku w wysokości 50% do 5 dni od otrzymania maila. Resztę kwoty należy wpłacić do 15 kwietnia 2022 r.

Warsztaty będą odbywać się na terenie naszego ośrodka szkolenia psów lub w razie opadów atmosferycznych pod namiotem na terenie ośrodka szkolenia psów.
Dysponujemy namiotem o pow. 40 m2.
Nie posiadamy murowanego budynku, należy więc zaopatrzyć siebie i psa na różnego rodzaju warunki atmosferyczne; deszcz, wiatr, nadmierne słońce.
Na terenie ośrodka znajdować się będzie toaleta z umywalką typu toi toi.

Dla psów należy zabrać ze sobą klatkę, kontenerek czy namiot, w którym będą mogły przebywać i odpoczywać. Nieopodal placu szkoleniowego będzie można zaparkować samochód, w którym można zostawić psa, jeśli jest nauczony przebywać w nim sam.

O Prowadzącej:

Warsztaty poprowadzi Sylwia Gajewska– współzałożycielka, sędzia i instruktor Polskiej Ligi Nosework (www.polskaliganosework.pl). Psycholog zwierząt o specjalizacji trener psów i koni. Absolwentka wielu form dokształcania z zakresu kynologii. Prezes i trener w fundacji Pomocna Łapa, zajmującej się szkoleniem psów asystujących dla osób z niepełnosprawnością, a obecnie na niewielką skale pomagającą psom bezdomnym. Właścicielka i trener w szkole Psi Niuch, w której prowadzi kursy nosework stacjonarne oraz on-line (https://www.facebook.com/polskaliganoseworkpsiniuch/)

Sylwia psami zajmuje się od ponad 20 lat, swoją przygodę zaczęła w Związku Kynologicznym zajmując się szkoleniem psów. Obecnie zafascynowana możliwościami psiego nosa rozwija w Polsce nową dyscyplinę kynologiczną, która zyskuje coraz większą popularność. Przy każdej możliwej okazji nagrywa filmy, gdyż psia komunikacja interesuje ją równie mocno jak psi węch. Uwielbia rottweilery, ale jej miłością są boksery. Bywała domem tymczasowym dla bokserów z fundacji Boksery w Potrzebie ale teraz mieszkańców w domu przybyło 😉 Na co dzień towarzyszy jej 5 psów, 5 kotów, świnka, dwa konie i jastrzębie Harrisa. W wolnych chwilach delektuje się spokojem wiejskiego życia i z końskiego grzbietu podziwia piękno przyrody Roztoczańskiego Parku Narodowego. Prowadzi agroturystykę na roztoczu skierowaną głównie do osób z psami. Zaczynając swoją drogę ze szkoleniem przechodziła różne etapy swojego nastawienia do tego tematu. Po przygodzie z psami asystującymi ma bardzo zrównoważone podejście. Jak sama mówi: „Moje psy nie potrafią niczego oprócz niezbędnego w życiu przywołania. Jeśli coś robię to dla zabawy i dlatego, że pies to lubi.” Z pudlem Toy- Didi, trenuje i startuje w zawodach nosework. Wykrywanie zapachów ćwiczy również z emocjonalnym Tonikiem – w typie boksera, w ramach pracy nad jego emocjami. Zajęcia nosework wyciszają go i jednocześnie sprawiają frajdę. Natomiast tropienie użytkowe trenuje z Almondem, broholmerem.
Warsztaty są z zakresu przygotowania psów do testów zapachowych wg. regulaminu Polskiej Ligi Nosework.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE :

UCZESTNIK – osoba, która została wpisana na listę uczestników oraz dokonała płatności na rachunek organizatora najpóźniej do 15 kwietnia 2022 r.

ORGANIZATOR – Ośrodek Szkolenia Psów Family Dog

1. Organizator zapewnienia uczestnikowi:
a) udział w warsztatach z psem lub jako obserwator, w zależności od wybranej opcji
b) ogrodzony teren ośrodka do ćwiczeń z psem,
d) napoje dla uczestników oraz wodę dla podopiecznych
e) możliwości odpoczynku w namiocie
f) potrzebne informacje na temat dojazdu

2. Organizator zachowuje prawo do zmiany lokalizacji warsztatów oraz zobowiązuje się do jednoczesnego poinformowania o tym fakcie uczestników. Jednak nadal będzie to miasto Myślenice lub bardzo bliska okolica.

3. Organizator zachowuje prawo do odwołania warsztatów z ważnych przyczyn i zobowiązuje się do natychmiastowego zwrotu całej kwoty zapłaconej przez uczestnika.

4. Psy nie ćwiczące powinny przebywać w samochodzie, klatce lub namiocie dostosowanym do pozostawania w nim pupila. W każdym z tych przypadków pies powinien być nauczony do pozostawania samemu. W przypadku, gdyby pies wykazywał nadmierne zachowania związane ze stresem, opiekun powinien niezwłocznie udać się do niego.

5. Uczestnik z psem może zaparkować samochód na drodze utwardzonej, nieopodal ośrodka, natomiast obserwatorzy proszeni są o zaparkowanie na asfaltowym parkingu obok parku linowego „Małpi gaj”, oddalonego od placu szkoleniowego o ok. 700 m.
Bardzo prosimy o przestrzeganie tego punktu !!!

6. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas:
– odprowadzania psa do samochodu, namiotu czy klatki
– w trakcie spacerów czy kąpieli w rzece,
Prosimy o :
– prowadzenie psów na smyczy lub lince,
– uwagę przy mijaniu się przy wchodzeniu lub opuszczaniu placu szkoleniowego. Prosimy robić dużą przestrzeń dla mijających się psów.
– sprzątanie po swoim psie na terenie ośrodka oraz poza nim, w pobliżu zaparkowanych samochodów
– nieprzeszkadzanie innej osobie podczas pracy z psem na placu

7. Organizator zachowuje prawo do odsunięcia uczestnika od zajęć jeśli używa on wobec psa przemocy lub kondycja psa budzi wątpliwości.

8. Uczestnik zobowiązuje się do:
a) stosowania się do porad i poleceń osoby prowadzącej zajęcia
b) stosowania się do zaleceń organizatorek

9. Udział w seminarium oznacza równoczesną zgodę z postanowieniami powyższych informacji.

10. Opłata za zajęcia nie podlega zwrotowi za wyjątkiem pkt 3 niniejszego regulaminu.